top of page

'Vassiliki Papageorgiou -"Ellinotourkika"

“Ellinotourkika”, farklı üslûplara ve dönemlere ait Rumca ve Türkçe şarkıları (ekibin kendi besteleri yanında geleneksel ezgileri, rebetiko’ları, halk türkülerini) şablonlardan uzak, benzersiz bir sanatsal ilhamla icra eden tanınmış Yunanlı ve Türkiyeli müzisyenlerin buluşmasıdır.

Sanatsal yönetmenliğini Nikiforos Metaxas’ın üstlendiği, Engin Arslan ve Kleon Antoniu’nun enstrümanlarıyla ve müzikal fikirleriyle çatısını ördüğü “Ellinotourkika”da Vassiliki Papageorgiou, Şah Hatayi’den Feyzullah Çınar’a, geleneksel Anadolu ezgilerinden Theodorakis’e uzanan bir çizgide, Anadolu ve Rum coğrafyasının ortak dilini ve ruhunu Türk ve Yunan dilleriyle arıyor.n

Albüm Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı.

Vassiliki Papageorgiou Vokal

Engin Arslan Saz. lavta, cura, vokal

Antonis Maratos Kontrbas

Kleon Antoniou Akustik gitar, vokal

Nikos Krallis Buzuki

Vassiliki & Rebetiko grubu - Izmir' den Pire 'ye

Yunan sanatçı Vassiliki Papageorgiou’'nun (Papayeoryiu) İstanbul serüveni, 20 yıl önce Taksim Yeşil Bar’da rebetiko şarkıları ile başladı. Anadolu Feneri ve Bosphorus adlı Yunan ve Türk müzisyenlerden oluşan müzik grupları aracılığıyla Türkiye - Yunanistan arasında kültürel bir yolculuğu uzun yıllardır sürdürüyor.

Vassiliki’nin aile kökeni İzmir ve Midilli Adası’na uzanıyor. Atina’da doğan sanatçı, son 18 yıldan beri de Heybeliada’da yaşıyor.

İlhan Şeşen ve Grup Gündoğarken ile yaptığı çalışmalar ve özellikle de ‘Rüzgâr’ şarkısı ile daha yakından tanıdığımız güzel sesli yorumcu; buzuki, gitar ve akordeon üstadı olan Yunan arkadaşlarının eşliğinde yine en sevdiği rebetiko ve laika şarkılarıyla sizlerle yola çıkıyor. Rebetiko’nun en meşhur bestecilerinden Vamvakaris ve Tsitsanis’e ithaf olan program, 30’ların 40’ların hasapiko, zeybekiko ve aptaliko gibi ezgileriyle Izmir, Ege ve Pire müziğinin zirvesine yükseliyor.

Vokal : Vassiliki Papageorgiou

Buzuki : Nikos Ververidis

Akordeon : Yorgos Paraperoğlu

Gitar : Kostas Falias

Vassiliki & Burgaz'dan sonra Heybeli

Istanbul & Izmir eski Rum Ezgileri

Vassiliki Papageorgiou uzun yıllardır İstanbul'da sürdürdüğü faaliyetine gelenekselden popüler müziğe uzanan bir çeşitlilik içinde Türkiyeli müzisyenlerle devam ediyor. Son olarak Burgazada ve Heybeli'de yaşayan genç müzisyenlerle kurduğu topluluğu Burgaz'dan Sonra Heybeli, geleneksel Rum ezgilerini iki dilli, Türkçe ve Rumca ifadelerle harmanlayarak eski İstanbul ve İzmir'in sandukasından çıkarıp günümüze taşıyor. Burgaz'dan Sonra Heybeli'nin müziğinde Vassiliki'nin sesi ud, keman, tanbur, santur ve perküsyon gibi otantik enstrümanlarla buluşuyor.

Vassiliki Papageorgiou: Vokal

Aslı Büyükköksal: Keman

Ertuğrul Küçükbayraktar: tanbur, santur, gitar

Yunus Emre Aydın: Ud

Stuart Dickson: Vurmalı çalgılar

bottom of page